Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/bossowski_pl/current/wp-content/plugins/falbum/FAlbum.class.php on line 1512
Józef Andrzej Bossowski » 05 Wahadło Foucaulta w Czarnej Wieży

05 Wahadło Foucaulta w Czarnej Wieży

Od 60 lat w samym centrum miasta stoi nieczynna dawna wieża kościoła ewangelickiego. Była zbyt solidnie zbudowana aby ją rozebrać i sama też nie chciała się zawalić. Stoi więc sobie bidula bez żadnego celu.
czarna wieżaZaproponowałem więc Jaśnie Oświeconym władzom UMiG Lwówek Śląski aby udostępnili mi tą wieżę kościoła ewngelickiego. Po kilku upomnieniach dostałem ofertę założenia w niej firmy ze stawkami czynszu jak na cele zarobkowe, a podstawową częścią tej umowy był obowiązek sprzątania śniegu wokół wieży.
Szczegółowo wyjaśniłem, że wyrosłem już z prowadzenia własnej firmy, a wieżę chcę udostępniać turystom w celu promocji miasta i moich wydawnictw książkowych. Reszta miała być tylko magnesem do odwiedzenia tej wieży.
Jaka reszta? - no właśnie: wspaniałe widoki z tarasów wieży, luneta obserwacyjna, punkty fotograficzne, wystawa starych (moich - dla jasności) dokumentów na całej drodze wędrówki na tarasy widokowe i wreszcie Wahadło Foucaulta.
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami przez wiele lat korzystało z darmowych pomieszczeń, telefonu, ogrzewania, oświetlenia, przesyłek pocztowych (głównie na donosy na władze miasta) i wszystko było dobrze. Kiedy zaproponowałem udostępnienie tej zamkniętej do dzisiaj na cztery spusty wspaniałej wieży, zaczęły się schody …. więc nadal stoi pusta.

Wahadło Foucaulta (czyt. fuko) - jest to wahadło, które ma bardzo długie ramię i możliwość wahań w dowolnej płaszczyźnie pionowej. Krótko mówiąc ciężarek (o jakimś atrakcyjnym kształcie zrobionym pod turystów) zawieszony w wieży na długim drucie, a na dole umieszczona plansza z cyferblatem i widokiem ziemi. To Wahadło Foucaulta utrzymujące stałą płaszczyznę wahań dowodzi obrotu Ziemi. Nazwa wahadła upamiętnia jego wynalazcę, Jeana Bernarda Léona Foucaulta, który zademonstrował je w 1851 r. w paryskim Pantheonie.

czarna wieżaWe Lwówku Śląskim jest możliwość umieszczenia wahadła o najdłuższym w Polsce ramieniu i największym ciężarze. Rekord w Polsce to 16 m ramię i 76 kg obciążnik. Niestety władzom miasta zabrakło wyobraźni. Lepiej niech ta wieża stoi nadal pusta. Jak się zaczną zjeżdżać do miasta turyści to będzie się trzeba nimi zajmować i co wtedy. Jak nie ma turystów to spokój jak na rybach. Nie ma problemów. A że mieszkańcy bidują, to ich broszka. Biedny będzie bardziej spolegliwy i przyjdzie po prośbie. Dowie się kto tu jest panem.

Obiecywałem, że będę wskazywał również sposoby finansowania moich pomysłów. To przedsięwzięcie np. można sfinansować z funduszy Konkursu, który jest organizowany w ramach działań Marie Curie 7. Programu Ramowego UE. Nosi on nazwę
Noc Naukowców (EU0010000331)
Komisja Europejska DG ds. Badań i Rozwoju Technicznego
Niestety termin składania wniosków upływa 20 marca 2007.

Głównym celem Nocy Naukowców jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. Noc Naukowców stwarza społeczeństwu, a szczególnie młodzieży, okazję do spotkania naukowców w atmosferze zabawy i powinna zachęcać młodzież do wybrania kariery naukowej. Ale czy jakiś naukowiec zechce przyjechać do takiego niegościnnego i zabitego dechami miasta.
czarna wieża
Wg mojej wiedzy w Polsce działa tylko 9 takich doświadczeń w największych centrach naukowych związanych z astronomią: Toruń, Frombork, Chorzów, Poznań, Kraków, Warszawa, Gdańsk, Szczecin, no i Częstochowa, a jakże. Lwówek Śląski byłby więc jedynym miejscem na Dolnym Śląsku, gdzie można zobaczyć takie doświadczenie i do tego w wersji maxi. Byłby … ale tam we Lwówku Śląskim decydentom brak wyobraźni.
Zawiść ponad wszystko.
Teraz tylko czekam kto z władz sobie przypisze ten pomysł zagospodarowania wieży.
A ja panie burmistrzu, nadal czekam na klucze do tej wieży i bardzo korzystną umowę użyczenia. Może po 3 latach odpowie pan wreszcie na moją pisemną propozycję. To wstyd, że taka atrakcja turystyczna stoi zamknięta.

Nie można już dodawać komentarzy.